You are currently viewing AMVCA Releases Full Nomination List As Award Ceremony Draws Near

AMVCA Releases Full Nomination List As Award Ceremony Draws Near

  • Post author:
  • Post category:Uncategorized
  • Post comments:0 Comments

The full nominee list for the 2020 Africa Magic Viewers Choice Awards (AMVCA) was announced on 6th February 2020It will be the year. Nollywood couple Linda Ejiofor and Ibrahim Suleiman unveiled the nominations on all Africa Magic channels on MultiChoice’s DSTV.

 

AMVCA Releases Full Nomination List As Award Ceremony Draws Near
Linda Ejiofor and Ibrahim Suleiman announcing the Nominees in a live broadcast

 

Awards will be presented in 28 categories, with seven open to public voting. The remaining 21 categories will be decided by the AMVCA panel of judges.

 

Below is the full list of AMVCA 2020 nominees

Best Short Film or Online Video

  • Bolanle Akintomide – “Oga John”
  • Bola Enigma Akanbi – “Thorn”
  • Stanlee Ohikuhare – ” Prueba”
  • Bio Arimoro – “Tokunbo”

 

Best Supporting Actor in a Movie or TV Series

  • Richard Mofe Damijo (Rmd) – “Seven Richard Mofe”
  • Ramsey Nouah – “Living In Bondage”
  • Nkem Owoh – “God Calling”
  • Remilekun ‘Reminisce’ Safaru – “King Of Boys”
  • Pascal Tokodi – “Disconnect”

 

Best Supporting Actress in a Movie or TV Series

  • Toni Tones – “King Of Boys”
  • Eucharia Anunobi – “The Foreigner’s God”
  • Tina Mba – “The Set Up”
  • Mary Lazarus – “Size 12”
  • Gloria Sarfo – “The Perfect Picture: 10 Years Later”

 

Best Cinematographer

  • “God Calling” – Cardoso
  • “Living In Bondage” – “John Demps
  • “Ratnik” – Niyi White, Gbenga Fifolabi and Abiola Ladipo
  • “The Set Up” – Mohammed Attah

 

Best Lighting Designer in a Movie or TV Series

  • “God Calling” – Cardoso
  • “Ratnik” – Abiola Ladipo
  • “Elevator Baby” – Eleaxu Texas
  • “Plan B” – Odhiambo Walter

 

Best Costume Designer Movie or TV Series

  • “Living In Bondage” – Olohigbe Nwagwu
  • “The Foreigner’s God” – Ifan Michael
  • “Ratnik” –  Dimeji Ajibola
  • “King Of Boys” – Yolanda Okereke

 

Best Make-Up Category

  • “God Calling” – Lilian Omozele Paul
  • “The Foreigner’s God” – Jude Odoh
  • “King Of Boys” – Hakeem Effects
  • “Coming From Insanity “- Bio Arimoro

 

Best Actor in a Comedy (Movie or TV Series)

  • Uzor Arukwe – “Smash”
  • Chibunna “Funny Bone” Stanley -” Smash”
  • Uzor Arukwe – “Size 12”
  • Ramsey Nouah – “Merry Men 1”
  • Etim Effiong – “Plan B Daniel”

 

Best Actress in a Comedy (Movie/TV Series)

  • Toyin Abraham – “Bling Lagosians”
  • Bimbo Ademoye – “Looking For Baami”
  • Funke Akindele – “Moms At War”
  • Toyin Abraham – “Kasanova”
  • Ebele Okaro – “Smash”

 

Best Actor in a Drama (Movie/TV Series)

  • Swankey J.K.A – “Living In Bondage”
  • Timini Egbuson – “Elevator Baby”
  • Efa Iwara – “Seven”
  • Gabriel Afolayan – “Coming From Insanity”
  • Ramsey Nouah – “Levi”

 

Best Actress in a Drama (Movie/TV Series)

  • Shola Shobowale – “King Of Boys”
  • Zainab Balogun – “Sylvia”
  • Zainab Balogun – “God Calling”
  • Toyin Abraham – “Elevator Baby”
  • Kate Henshaw – “The Ghost And The House Of Truth”

 

Best Writer in a Movie or TV Series

  • BB Sasore – “God Calling”
  • Tosin Igho – “Seven”
  • Vanessa Kanu – “Sylvia”
  • Biodun Stephen – “Joba”
  • Nicole Asinugo and CJ Obasi – “Living In Bondage”
  • Akay Mason and Yusuf Carew – “Elevator Baby”

 

Best Documentary

  • “Hidden Euphoria” – Aderogba Adedeji
  • “Skin” – Beverly Naya
  • “Against All Odds: A Tale Of Resilience “- Aderemi Davies
  • “Ibadan: Yoruba Heritage” – Tunde Oladimeji

 

Best Indigenous Language Movie/TV Series Swahili

  • Raveet Sippy Chadh – “Subira”
  • Timoth Conrad Kachumka – “Sema”
  • Victor Gatonye – “Dream Child”
  • Joan Kabugu – “Toy Car”

 

Best Indigenous Language Movie/TV Series Yoruba

  • Ronke Odusanya -” Ajoji Godogbo”
  • Yewande Famakin – “Alubarika”
  • Oyebade Adebimpe – “Adebimpe Omo Oba”
  • Wumi Olabimtan – “Intent”

 

Best Indigenous Language Movie/TV Series

  • “Tuntube” – Muhammad T. Finisher
  • “Mariya “- Abubakar Bashir
  • “Abarawa Rai” – Muhammad Adam and Tundun Murtala
  • “Sadauki” – Hassan Giggs

 

Best Indigenous Language Movie/TV Series Igbo

  • “Isianyaocha” – Brown Ene
  • “Nekwa” – Paul Igwe
  • “Nne” – Victor Iyke
  • “Obiakpor” – Evan Okechukwu

 

Best Movie Southern Africa

  • “Kukuri” – Philippe Talavera
  • “Dalitso” – Abraham Kabwe
  • “Kwacha” – Cassie Kabwikta
  • “The Beautiful Hen Behind Yao Mountain” – Imran Kaisi
Also read:
– Nollywood Actress Bisola Aiyeola Celebrates Turning 34 Dressed As Queen Amina
– Read Funke Akindele Bello’s Advice To People Who Go For Cheap Accolades
– Watch The Trailer For Imoh Umoren’s “The Herbert Macaulay Affair”

 

Best Movie East Africa

  • “Disconnect”- Iman Mueke
  • “Lost In Time” – Edijoe Mwaniki
  • “Plan B” – Sarah Hassan
  • “94 Terror” – Mulinwa Richard

 

Best Movie West Africa

  • “God Calling” – Momo Spaine
  • “Seven” – Tosin Igho
  • “Elevator Baby” – Victoria Akujobi
  • “Living In Bondage” – Steve Gukas
  • “Ratnik” – Dimeji Ajibola

 

Best Television Series Drama Or Comedy

  • Funke Akindele – “Jenifa’s Diary”
  • Anis Halloway – “Truth”
  • Uche Odoh – “Life As It Is”
  • Uche Mbunabo – “Women”

 

Best Picture Editor

  • “God Calling” – Holmes Awa
  • “Ratnik” – Dimeji Ajibola
  • “Living In Bondage” – Antonio Rebeiro
  • “Seven”- Tosin Igho and Bryan Dike
  • “Elevator Baby” – Emiola Fagbenle

 

Best Art Director Movie/TV Series

  • “Living In Bondage” – Victor Afrigold, Ayanda Carter, Jim Franklin, Zimasa Ndamase
  • “Ratnik” – Dimeji Ajibola, Iwaotan Olusola Roberts
  • “God Calling” – Omotola Alade
  • “The Bling Lagosians” – Bolanle Austen Peters

 

Best Sound Track Movie/TV Series

  • “King Of Boys” – Sess, Reminisce & Adekunle Gold – Original Gangster
  • “Living In Bondage” – Larry Gaga & Flavour – “Tene”
  • “God Calling” – Ighwiyisi Jacobs – “Stay With Me”
  • “The Gift “- Mercy Aghedo
  • “Run” -Timzil

 

MultiChoice Talent Factory Award

  • “Life of Bim” – West Africa
  • “Dreamchaser” – West Africa
  • “Ensulo” – East Africa
  • “Promises” – East Africa
  • “Savana Skies” – Southern Africa
  • “The Painting” – Southern Africa

 

Best Director

  • “Living In Bondage” – Steve Gukas, Ramsey Nouah
  • “God Calling” – Bb Sasore
  • “The Set Up” – Niyi Akinmolayan
  • “King Of Boys” – Kemi Adetiba
  • “Ratnik” – Dimeji Ajibola
  • “The Ghost And The House Of Truth”- Akin Omotosho
  • “Seven” – Tosin Igho

 

Thumbs up to all the nominees of the 2020 AMVCA, as we await the date of the award ceremony.

 

For your daily dose of tech, lifestyle and trending content, make sure to follow Plat4om on Twitter @Plat4omLive, on Instagram @Plat4om, on LinkedIn at Plat4om, and on Facebook at Plat4om. You can also email us at info@plat4om.com. Finally, don’t forget to subscribe to our YouTube channel HERE.

Leave a Reply